Pyrzowice - Parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Pyrzowice goszczą pielgrzymów z Indii

20 lipiec 2016 r.

God bless India – tym chrześcijańskim pozdrowieniem przywitaliśmy oczekując na parkingu pyrzowickiego lotniska pielgrzymów, którzy w grupie 80 osobowej z Indii przybyli parę minut po północy autokarami z Berlina do dekanatu sączowskiego i siewierskiego. Nasza parafia w Pyrzowicach przygotowana była na większą liczbę pielgrzymów, jednakże nie wszyscy otrzymali potrzebny paszport. W ostateczności zagościł u nas ks. Noas Lakra i nauczycielka języka angielskiego Subarna Dhan. Oboje pracują w diecezji Dibrugarh w północnowschodniej części Indii, gdzie w latach 60-tych ubiegłego stulecia pracował polski misjonarz salezjanin ks. Leon Piasecki. Goście pod opieką naszego lidera Adriana Koczy przebywają w jego domu rodzinnym pod dobrą opieką państwa Koczy i wyśmienitą kuchnią, którą goście się zachwycają coraz bardziej z dnia na dzień.


Galeria


21 lipiec 2016 r.

W pierwszym pełnym dniu pobytu zagranicznych gości, po porannym śniadaniu i wspólnej modlitwie w parafialnym kościele goście udali się na przeżywanie wspólnego spotkanie w tzw. dniu dekanalnym, który rozpoczął się w Rogoźniku nad jeziorem parku rozrywki. Do naszego dekanatu oprócz dużej grupy Hindusów przybyli młodzi ludzie z Ugandy i Czeskiej Republiki.  Zabawie towarzyszył wspólny taniec, zawody w piłkę siatkową, przeciąganie liny, pływanie rowerkami wodnymi po rogoźnickim zbiorniku wodnym oraz wspólny obiad o godz. 15.00. po wspólnej zabawie czas na duchową strawę, która miała miejsce w kościele w Rogoźniku. Wspólną Eucharystię poprzedziła prezentacja grup, a po niej spektakl poświęcony pamięci  św. Jana Pawła II – „Santo Subito”. Nie zabrakło wspólnych zdjęć z rodzinami, które również uczestniczyły w spotkaniu w kościele, a które na zakończenie zabrali pielgrzymów do swoich domów.


Galeria


22 lipiec 2016 r.

Oryginalny, nietypowy, zapadający w pamięć, cudowny, męczący - to tylko niektóre z określeń powtarzających się w podsumowaniu kolejnego dnia programu Dni w Diecezji ŚDM. 22 lipca goście z zagranicy wraz z kapłanami i częścią biskupów oraz opiekującymi się nimi wolontariuszami wyruszyli w pieszą pielgrzymkę do Częstochowy. Chcąc posmakować naszej religijności nie sposób nie wziąć udziału w tak charakterystycznym dla niej wydarzeniu! Pielgrzymi z całej diecezji udali się autokarami do Wrzosowej, by spod parafialnego kościoła w poszczególnych grupach dekanalnych wyruszyć w kierunku Częstochowy. Nasz dekanat sączowski przyjechał dwoma autokarami, które wyruszyły z Siemoni i Rogoźnika. Do przejścia było ponad 15 kilometrów, co dla wielu okazało się sporym wyzwaniem. Mimo zmęczenia na postoju momentalnie zagościły tańce, pieśni i... gra w piłkę. Siły zapewniły przygotowywane  paczki z prowiantem oraz  lody. A potem już tylko pokłon przed Szczytem, chwila spojrzenia w miłosierne oczy Matki i Msza św. na Wałach koncelebrowana przez biskupów i ponad setkę księży.


Galeria


23 lipiec 2016 r.

Sobota to dla pielgrzymów z całego świata nie tylko dzień spotkania na Placu Papieskim, który miał miejsce w godzinach popołudniowych. Przed południem odwiedzili oni były niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz i Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Nawiedzenie miejsca kaźni 1,1 miliona Żydów, Polaków, ale także m.in. Węgrów, Francuzów, Holendrów, Greków, Czechów, Słowaków, Belgów i Niemców było życzeniem samych uczestników ŚDM. Wstrząsające przejście po specjalnie przygotowanej trasie wystawienniczej pozostawiło w wielu z nich niezatarte wrażenie. Nawiązaniem do tego faktu był także tytuł wieczornego spotkania na Placu Papieskim - "Miłość silniejsza niż śmierć". Centralnym wydarzeniem był tego dnia w diecezji sosnowieckiej było spotkanie na Placu Papieskim w Sosnowcu, gdzie pod czujnym okiem patrzącego z pomnika i okna Domu Ojca Jana Pawła II zgromadziło się ponad 5 tysięcy osób. Wieczór rozpoczęli laureaci konkursu Do modlitewnego tańca zaprosiła też wszystkich Diakonia Tańca z ks. Piotrem Pisarczykiem. Po Koronce do Miłosierdzia Bożego odmówionej w 4 językach rozpoczęła się Msza św., którą pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka koncelebrowało 10 biskupów i ok. 150 kapłanów. Wśród goszczących w naszej diecezji biskupów byli: abp Philip Wilson z Australii (w piątek przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze w ramach pielgrzymki dekanalnej), bp Valentine Tsamma Seane z Botswany, bp Cornelius Sim z Brunei, bp Petros Stefanou z Grecji, bp Juan Carlos Elizalde Espinal z Hiszpanii, bp Henry D'Souza z Indii, który wygłosił homilię na Placu Papieskim, bp Michael Warfel z USA i dwóch biskupów włoskich – Romano Rossi i Guido Gallese (głosił homilię na Jasnej Górze dla naszych pielgrzymów w piątek).W kazaniu skierowanym do zebranych z całego świata młodzieży bp Henry D'Souza z Indii powiedział: "Polska jest pięknym krajem z długą i bogatą historią niezrównanego męstwa i poświęcenia Polaków w ciągu wieków. Kościół katolicki w Polsce jest aktywny i dynamiczny. Dał on światu tak znanych świętych jak św. Maksymilian Kolbe, św. Faustyna i św. Jan Paweł II. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Biskupowi Grzegorzowi i mieszkańcom Sosnowca za serdeczną gościnę" – słowa biskupa zostały powitane przez zgromadzonych gromką owacją.

Przed Mszą i w jej trakcie była także okazja do spowiedzi w kilku językach.

Po Eucharystii i posiłku rozpoczął się wieczór "Miłość potężniejsza niż śmierć", na który złożyły się m.in. świadectwa zaproszonych gości, występ chóru i młodzieżowej, dwudziestopięcioosobowej orkiestry.

Jednak to nie jedyna atrakcja, bowiem jeszcze w czasie przeznaczonym na posiłek samorodnie zaczęły powstawać radosne, roztańczone i rozśpiewane grupki, pokazujące lokalne tańce i zapraszające do wspólnej zabawy. Entuzjazm młodych kipiał i rozsadzał ramy programu – oby od tego ognia zapłonęły także serca naszych diecezjan!


Galeria


24 lipiec 2016 r.

W niedzielę w parafialnym kościele o godz. 1030 zgromadziliśmy się na uroczystej Mszy św., aby podziękować Bogu za ten wyjątkowy dla nas wszystkich czas Światowych Dni Młodzieży. Eucharystia była sprawowana po polsku i po angielsku. Ewangelia i homilia zostały odczytane w języku polskim i angielskim. Po Eucharystii nasi goście zostali obdarowani słodkim upominkiem oraz Ikonami Matki Bożej Częstochowskiej i świętej rodziny, wykonane we wspólnocie „Betlejem” z Jaworzna.  Po Mszy św. ksiądz Noas z Indii poświęcił pojazdy i pobłogosławił kierowców z racji zbliżającego się wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców. Do wspólnego zdjęcia stanęli wszyscy uczestnicy liturgii niedzielnej. Po wspólnym obiedzie w rodzinie państwa Koczy goście zwiedzili ogród u państwa Cyba, by później, od godz. 18-23 uczestniczyć w zaplanowanym festynie rodzinnym dla pielgrzymów i goszczących rodzin wraz z parafią Sączów w pobliskich Celinach. W poniedziałkowy poranek po wspólnym śniadaniu odwiedziliśmy Piekary Śląskie wraz z jej Bazyliką Matki Bożej Piekarskiej oraz parafialny cmentarz w Sączowie, który na naszym gościu zrobił duże wrażenie. Niestety czas płynie szybko o g. 13 nastąpiło pożegnanie. Polały się łzy... Żal, że 5 dni w naszej parafii minęły tak szybko... Miejmy nadzieję, że pozostaną nie tylko miłe wspomnienia i zawiązane znajomości, ale przede wszystkim duchowe owoce. Na portalach społecznościowych nie zabrakło również i takich słów: „Podziękowania dla tego narodu i rodzin, które nas gościły, bo dali nam poczuć się jak w domu, ale przede wszystkim sprawili, że czujemy się kochani", „Kocham Was, jesteście dla mnie najbliżsi, przez te dni byłaś dla nas jak mama”. Wielkie podziękowanie dla naszego lidera Adriana, który był z naszymi gośćmi z Indii 24h, dla p. Elżbiety Koczy za przepyszne posiłki, gościnę, otwarte serce i drzwi domu państwa Koczy, dla  wolontariuszy Marty i Julii za swój poświęcony czas i parafianom za ich wspólną modlitwę w intencji Światowych Dni Młodzieży!


Galeria

Jubileusz 

25 lat Diecezji Sosnowieckiej