Kampus JPII w Jerzmanowicach czeka na młodzież

W parafiach diecezji sosnowieckiej można się już zapisywać na Kampus JPII. Tygodniowe wydarzenie jest częścią Światowych Dni Młodzieży Krakowie. W Jerzmanowicach, ostatniej miejscowości diecezji sosnowieckiej od strony stolicy Małopolski, w wielkim namiocie młodzi ludzie będą mogli wziąć udział w katechezach, Mszach św., ale także koncertach czy spotkaniach z ludźmi wartymi poznania. W dniach wydarzeń centralnych z udziałem papieża Franciszka młodzież będzie dojeżdżać do Krakowa autokarami wynajętymi przez diecezję, by tam korzystać z możliwości, jakie daje pakiet pielgrzyma. Jego wykupienie umożliwia jednocześnie dostanie się do bliższych sektorów w czasie spotkań z Ojcem św.

W trakcie trwania Kampusu organizator, diecezja sosnowiecka, gwarantuje wyżywienie, noclegi w szkołach, w salach lekcyjnych, dojazd do granic Krakowa oraz tzw. „pakiet pielgrzyma”.  Uczestnik partycypuje w kosztach pobytu w Kampusie i pakietu w kwocie 200 zł., które winien uiścić w momencie zapisu w parafii. Osoby niepełnoletnie muszą przybyć do Kampusu pod opieką osoby pełnoletniej. Kampus przeznaczony jest dla osób w wieku 15 - 35 lat i potrwa od 26 do 31 lipca. Dojazd do i z Jerzmanowic każdy uczestnik organizuje we własnym zakresie lub wspólnie ze swoją parafią. Odpowiedzialnym za Kampus jest ks. Sławomir Woźniak ze Sławkowa.

Karty zgłoszenia dla osób niepełnoletnich oraz dorosłych można ściągnąć i wydrukować ze strony www.smds.pl. Tam też znajdują się wszystkie niezbędne informacje aktualizowane na bieżąco. Zapisy potrwają do końca maja. Duszpasterze dostarczają karty zgłoszeń ze swoich parafii do Diecezjalnego Centrum ŚDM w Sosnowcu. – Oczywiście w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie można też uczestniczyć poza Kampusem JPII. Trzeba jednak pamiętać o wykupieniu pakietu. Jest on proponowany dla osób 15 – 35 lat. W czwartki w Diecezjalnym Centrum ŚDM dyżurują wolontariusze, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania. Szczegóły są też nawww.smds.pl – wyjaśnia ks. Jarosław Kwiecień z Sekcji Informacyjnej. W diecezji sosnowieckiej będą też organizowane dla wszystkich wspólne wyjazdy na Mszę św. z papieżem Franciszkiem na Jasnej Górze.

Program pobytu w kampusie:

Wtorek (26 lipca)

Południe - przyjazd, weryfikacja uczestników, przydział zakwaterowania i animatorów - wolontariuszy (od g. 12.00).

Wieczór - Msza święta pod przewodnictwem Ks. Bp. Ordynariusza Grzegorza Kaszaka (g. 17.00); kolacja; Pogodny wieczór (g. 19.30 – 21.30); wspólne uwielbienie Boga - zespoły: Pielgrzym i inne; Apel Jasnogórski  - podsumowanie dnia Oaza wraz z ks. Wojciechem Koryto; spanie.

Środa (27 lipca)

Rano - śniadanie (od 7.00 – 8.00); „Festiwal Młodych”; Katecheza w drodze - Ks. Bp. Piotr Skucha (g. 9.00); po spotkaniu Ewangeliczna rewizja życia – grupa dzielenia.

Południe - Msza święta i konferencja pod przewodnictwem Ks. Bp. Piotra Skuchy (g. 12.00); obiad (g. 13.00 – 14.00); wyjście na Jurę  (g. 15.00); Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz Droga Krzyżowa (dla chętnych: ekstremalna Droga Krzyżowa).

Wieczór - kolacja; Pogodny wieczór (g. 19.30 – 21.30); wieczór uwielbienia i tańca wraz z ks. Piotrem Pisarczykiem; Apel Jasnogórski  - podsumowanie dnia; spanie.

Czwartek (28 lipca)

Rano - śniadanie (od 7.00 – 8.00); „Festiwal Młodych”; Katecheza w drodze - ks. Mirosław Tosza (g. 9.00); po spotkaniu Świadectwa - Wspólnota Betlejem z Jaworzna.

Południe - Msza święta i konferencja pod przewodnictwem ks. Mirosław Toszy (g. 12.00); obiad (g. 13.00 – 14.00); wyjazd do Krakowa (g. 15.00); powitanie Ojca św. Franciszka na Błoniach Krakowskich; powrót.

Wieczór - kolacja; wieczór dziękczynienia – przewodniczy Wspólnota z Przeginii (g. 19.30 – 21.30);  Apel Jasnogórski  - podsumowanie dnia; spanie.

Piątek (29 lipca)

Rano - śniadanie (od 7.00 – 8.00); „Festiwal Młodych”; Katecheza w drodze – p. Krzysztof Demczuk – Lider Wspólnoty Metanoia z Jaworzna (g. 9.00); po spotkaniu Świadectwa - Wspólnota Metanoia z Jaworzna.

Południe - Msza święta i konferencja pod przewodnictwem ks. Krystian Kucharczyka (g. 12.00); obiad (g. 13.00 – 14.00); wyjazd do Krakowa (g. 15.00); Droga Krzyżowa z Ojcem św. Franciszkiem na Błoniach Krakowskich; powrót.

Wieczór - kolacja; wieczór dziękczynienia – przewodniczy Wspólnota Metanoia z Jaworzna (g. 19.30 – 21.30); Apel Jasnogórski  - podsumowanie dnia; spanie.

Sobota (30 lipca)

Rano - śniadanie (od 7.00 – 8.00); wyjazd do Krakowa (g. 8.30); pielgrzymka na miejsce czuwania "Campus Misericordiae" - Pole Miłosierdzia - Brzegi k/Wieliczki; czuwanie z Ojcem św.

Niedziela (31 lipca)

Cały dzień - miejsce czuwania "Campus Misericordiae" - Pole Miłosierdzia - Brzegi k/Wieliczki;  Msza Posłania; powrót do Jerzmanowic po zakończonych uroczystościach.

Wyjazd do domu - autokary do: Sosnowca, Będzina, Dąbrowy Górniczej, Jaworzna.

Te kilka dni można więc streścić słowami: muzyka, taniec, modlitwa i sport. Warto też podkreślić, że pobyt w Jerzmanowicach (noclegi w szkołach, wyżywienie, transport pod Kraków, opiekę duszpasterzy, wolontariuszy i służby medycznej) diecezja sosnowiecka organizuje dla chętnych w wieku 15 - 35 lat za darmo. Uczestnicy muszą natomiast wykupić pakiet pielgrzyma na uroczystości centralne w Krakowie i dotrzeć do Jerzmanowic. Za Kampus JPII odpowiada ks. Sławomir Woźniak. Szczegóły, gdzie i jak się zapisać wkrótce, ale termin 26 - 31 lipca 2016 już rezerwujemy! Informacje na bieżąco na stronie www.smds.pl.