Sierpniowe pielgrzymowanie na Jasna Górę

Pielgrzymka to nie jest prosta droga, wędrowanie, jakie znamy z górskich wypraw czy spacerów po mieście. Pielgrzymka to wyrzeczenie, modlitwa i wspólnota. Dzielony wspólnie trud przybliża nas do siebie i Boga. 23 sierpnia, kiedy Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak Mszą św. rozpoczynał zagłębiowską część diecezjalnego pielgrzymowania, apelował, aby na szlaku być obecnym nie tylko ciałem, ale i duchem, a swoje trudy i wyrzeczenia ofiarować Bogu. "Pielgrzymka to czas odnowienia naszej przyjaźni z Jezusem, w czasie którego będziemy przez wstawiennictwo Maryi prosili Boga, aby pokazał nam, co jeszcze trzeba w sobie przemienić. Trzeba podjąć trud modlitwy, choć pokusa, aby przejść szlak zajmując się zbędnymi rzeczami czy rozmową będzie wielka" – mówił ordynariusz sosnowiecki.

Wraz z całym Zagłębiem pielgrzymuje również dekanat sączowski do którego należy nasza pyrzowicka prafia. Szlakiem od Będzina przez Targoszyce, Zendek, Woźniki i Nieradę dotarliśmy 25 sierpnia do Jasnogórskiej Pani. W grupie 40-to osobowej pod patronatem św. Maksymiliana pielgrzymowało również czterech kapłanów z dekanatu: ks. Marek Sendal – dziekan, był ojcem duchowym grupy, ks. Marek Wyjadłowski – proboszcz z Siemoni, ks. Andrzej Mróz – proboszcz z Tąpkowic, który pełnił funkcję kwatermistrza pielgrzymki oraz ks. Mirosław Sołtysek – proboszcz z Pyrzowic, który był kierownikiem grupy 11.

To jaka panowała atmosfera w naszej pielgrzymkowej wspólnocie wyrażają świadectwa najmłodszych jej uczestników: "Jak grupa się rozśpiewała, to żyć nie umierać. Jak śpiewam nie czuję bólu nóg" – mówi 9-letni Kacper, który pielgrzymuje po raz... dziesiąty (to jego druga pielgrzymka w tym roku). Marysia ma 7 lat i do Maryi udaje się siódmy raz. 12-letnia Emilka z Piekar Śląskich jest na pielgrzymce po raz trzeci. Zabrała ją babcia. "Tu nawet godzinki czy różańce są fajniejsze" – mówi i dojrzale dodaje, że "na pielgrzymce liczy się czas spędzony z Bogiem".
    Oczywiście w czasie pielgrzymki na szlaku pątniczym towarzyszył ks. biskup ordynariusz przemierzając odcinek drogi z każdą z grup co było okazją do rozmowy na ważne tematy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku liczba pielgrzymów wzrośnie, ale o to trzeba się modlić, aby nie zabrakło sił duchowych do wybrania się z nami na wspaniały pielgrzymkowy szlak, by na Jasnej Górze w obliczu Maryi ujrzeć Boga znak.