Dzień Młodych Diecezji Sosnowieckiej 2016

Jak co roku w dzień poprzedzający Niedzielę Palmową, młodzież naszej diecezji zgromadziła się w Sosnowcu, aby wspólnie przeżyć Diecezjalny Jubileusz Młodych. W tym roku jakże szczególny, bo przecież jest on również przygotowaniem do przeżywania zbliżających się Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016. W tej wspólnocie nie zabrakło też przedstawicieli młodzieży z naszej pyrzowickiej parafii w osobie: Marty Ryś, Marysi Drużyńskiej i Adriana Koczy.
     Diecezjalny Jubileusz Młodych, przeżywany 19 marca, rozpoczął się od modlitwy Koronką w kościele Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu i wspólnego przejścia do bazyliki Katedralnej z przekroczeniem Drzwi Jubileuszowych.
      W Katedrze spotkanie rozpoczęło się od konferencji ks. Mirosława Toszy, który zachęcał do odnalezienia siebie w pobitym i czekającym pomocy człowieku z przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Ksiądz Mirosław wspominał na słowa papieża Franciszka, że Kościół jest szpitalem polowym pełnym poranionych ludzi, którzy domagają się obecności drugiego i pomocy, bowiem obecność jest najpiękniejszym przykładem miłości. Kapłan apelował także o przekazywanie orędzia miłosierdzia przez słowo i konkretne czyny do wszystkich w swoim otoczeniu.
     W sercu spotkania znalazła się Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. W homilii pasterz naszej diecezji nawiązał do postaci patrona dnia – św. Józefa, który uczy nas co robić, kiedy człowiek znajduje się w najtrudniejszych sytuacjach. Warto przyjrzeć się św. Józefowi – wspaniałemu patronowi, opiekunowi Jezusa i Kościoła, czyli każdego z nas" – mówił hierarcha. "Życzę młodzi przyjaciele, abyście tą drogą postępowali" – podsumował swoje rozważania biskup ordynariusz.
     "CordiMiserinę" – medykament duszy uświęcający i wzmacniający, który m.in. pogłębia moc Ducha Bożego w życiu codziennym, wzmacnia wiarę eliminując bóle duchowe i sprzyja w podejmowaniu życiowych decyzji do stosowania wg wskazań sumienia lub spowiednika dostali młodzi po zakończonej wspólnej Eucharystii, którzy z całej diecezji przybyli do Katedry na swój Jubileusz. W pudełeczku znalazł się różaniec i obrazek Jezusa Miłosiernego ze sposobem odmawiania Koronki. Młodzież dostała także do przekazania w parafiach obrazki oraz list biskupi zapraszający na Niedzielę Miłosierdzia do modlitwy Koronką o g. 15 we wszystkich kościołach naszej diecezji.